Sucursala CNE Cernavoda-Inginer / Economist – 2 posturi(Serviciul Achizitii Servicii si Lucrari)

Titlu Sucursala CNE Cernavoda-Inginer / Economist – 2 posturi(Serviciul Achizitii Servicii si Lucrari)
Departament

Denumirea postului
• Inginer / Economist – 2 posturi

Departament / Compartiment
Sucursala CNE Cernavoda / Serviciul Achizitii Servicii si Lucrari

Cerinte
• Studii – Superioare in domeniul economic / tehnic

• Experienta:
• Minim 3 ani pe o pozitie de inginer/economist în activitati cu specific financiar-contabil/ achizitii publice

• Cerinte specifice:

    • Cunostinte de limba engleza – nivel mediu
    • Cunostinte de operare PC: MS Word, MS Excel, etc
    • Participarea in minim 3 comisii de evaluare in ultimii 3 ani, in cadrul unei entitati/autoritati contractante, in legatura cu achizitii de lucrari/servicii/produse – constituie avantaj
    • Elaborarea documentatiei pentru minim 3 proceduri de achizitii de produse cu o valoare mai mare de 30000 euro, in ultimii 3 ani, in cadrul unei entitati /autoritati contractante- constituie avantaj
    • Certificat de absolvire a unui curs de Expert Achizitii Publice sau similar (in ultimii 3 ani) – constituie avantaj

• Responsabilitati

    • Participa la organizarea si desfasurarea procedurilor de atribuire a contractelor de achizitii de lucrari si servicii, ca membru/membru de rezerva / presedinte in comisiile de evaluare, numit prin decizie a directorului general SNN SA / directorului de sucursala CNE;
    • Participa la elaborarea documentatiilor de achizitii si asigura suport in derularea corespondentei/actiunilor referitoare la aceasta activitate
    • Asigura suport pentru derularea contractelor de achizitii.
    • Colaboreaza cu compartimentele tehnice si AQ pentru a asigura introducerea in documentatiile de atribuire a tuturor cerintelor specifice impuse in domeniul nuclear
    • Asigura suport pentru solutionarea contestatiilor
    • Urmareste si aplica permanent, conform legislatiei si procedurilor Centralei privind incadrarea in termenele de executie si raportare a activitatilor
    • Urmareste si planifica cerintele de raportare privind activitatile la nivelul compartimentului pentru toate activitatile derulate, inclusiv a modului de respectare a graficelor de plati
    • Ia masuri privind pastrarea in cadrul compartimentului a inregistrarilor si documentelor cu predare spre arhivare a acestora, conform procedurilor si legislatiei
    • Asigura interfata intre grupurile de lucru din centrala si furnizori
    • Asigura confidentialitatea documentelor Departamentului Achizitii
    • Solutioneaza la termen si de calitate corespunzatoare sarcinile primite pe cale ierarhica
    • Participa la cursuri de instruire si de perfectionare in domeniul de activitate si aplica in practica cunostintele dobandite la cursurile la care participa, trimis de catre societate
    • Alte responsabilităţi şi sarcini conform fişei postului.

Bibliografie:

    • Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale, cu modificarile si completarile ulterioare
    • Hotararea Guvernului nr 394/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului sectorial/acordului cadru din Legea nr 99/2016 privind achizitiile sectoriale, cu modificarile si completarile ulterioare
    • Legea nr 101/2016 privind remediile si caile de atac in materie de atribuire a contractelor de achizitie publica, a contractelor sectoriale si a contractelor de concesiune de lucrari si concesiune servicii, precum si pentru organizarea si functionarea Consiliului National de Solutionare a Contestatiilor cu modificarile si completarile ulterioare
    • Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr 98 / 2017 privind functia de control ex ante al procesului de atribuire a contractelor/acordurilor cadru de achizitie publica, a contractelor/acordurilor cadru sectoriale si a contractelor de concesiune de lucrari si concesiune servicii;
    • Instructiunea nr 1 din 4 ianuarie 2017 emisa in aplicarea prevederilor art 179 lit g si art 187 alin (8) lit a din Legea nr 98/2016 privind achizitiile publice, respectiv a art 192 lit g si a art 209 alin (8) din Legea nr 99/2016 privind achizitiile sectoriale
    • Instructiunea nr 2 din 19 aprilie 2017 emisa in aplicarea prevederilor art 178 si art 179 lit a si b a din Legea nr 98/2016 privind achizitiile publice, cu completarile ulterioare, respectiv a prevederilor art 191 si art 192 lit a si b din Legea nr 99/2016 privind achizitiile sectoriale
    • Instructiunea nr 3 din 8 august 2017 privind modificarile contractului de achizitie publica/ contractului de achizitie sectoriala / acordului cadru si incadrarea acestor modificari ca fiind substantiale si nesubstantiale
    • Ordinul ANAP nr 141 din 14 iunie 2017 privind aprobarea Metodologiei de selectie si modului de interactiune a autoritatilor/entitatilor contractante cu Agentia Nationala pentru Achizitii Publice in legatura cu intentia de modificare a contractelor/acordurilor cadru de achizitie publica, respectiv a contractelor/acordurilor cadru sectoriale, in conditiile prevazute la art 221 alin (1) lit c din Legea nr 98/2016 si la art 238 din Legea nr 99/ 2016
    • Notificari ANAP:

      o Notificarea 245/2016 privind utilizarea DUAE in procedurile de atribuire a contractelor de achizitie publica/sectoriala
      o Notificarea 256/2016 privind intocmirea Fisei de date a achizitiei

    • Legea nr 184/2016 privind instituirea unui mecanism de prevenire a conflictului de interese in procedura de atribuire a contractelor de achizitie publica
    • Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr 114/2011 aprobata prin Legea nr 195/2012 privind atribuirea anumitor contracte de achizitii publice in domeniul apararii si securitatii

Informatii loc de munca

Salarizare si alte beneficii
• Conform Contractului Colectiv de Munca al Societatii Nationale Nuclearelectrica SA

Alte informatii
• Activităţi desfasurate in sistem de lucru procedurat
• Conditii de lucru la nivelul standardelor
• Facilitati de dezvoltare profesionala

Data limita de transmitere a CV-urilor este 23.10.2018

Informatii suplimentare : telefon – 0241-801301
Candidatii ale caror CV-uri vor fi selectate pentru participare la concurs vor fi invitati la Serviciul Dezvoltare si Strategie Resurse Umane pentru completarea formularelor si depunerea documentelor necesare pentru participarea la concurs.