Economist specialist

Titlu Economist specialist

Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A. recrutează personal în vederea ocupării postului de Economist Specialist din cadrul Departamentului Control Financiar si Managerial

  1. Profilul postului:

  • studii superioare de lunga durata, finalizate cu diploma de licenta in domeniul economic;
  • vechimea: in munca de minim 7 ani din care experienta de minim 5 ani in: controlling; managementul costurilor; bugetare; intocmire/actualizare tablouri de bord; control financiar de gestiune; conformitate; audit sau activitati echivalente; control intern managerial;
  • integritate, etica, profesionalism, operativitate, proactivitate, comunicare interpersonala;
  • Asumarea raspunderii, atitudine cooperanta, spirit de echipa, disponibilitate pentru efort suplimentar;
  • Capacitatea de a retine informatii, atentie la detalii, atenţie concentrată şi distributivă; abilitati de coordonare si control, de analiza si sinteza;
  • Aptitudini de calcul; aptitudini de a lucra cu documente; deprinderi de cercetare şi investigaţie; deprinderi de a redacta rapoarte;
  • Puternice abilitati de identificare si evaluare a riscurilor;
  • Bune abilitati de exprimare scrisa si verbala ;
  • Cunostinte medii/avansate de limba engleza;
  • Atitudine “can do “, capacitate de a-si stabili si de a atinge tinte indraznete;
Informatii loc de munca

Cunostinte specifice:

  • Cunoastere metodologii si tehnici bugetare, de urmarire bugete, controlling, calculatia costurilor;
  • Cunostinte aprofundate de contabilitate financiara si manageriala/de gestiune;
  • Buna cunoastere a standardelor IAS/IFRS;
  • Buna cunoastere a standardelor de control intern;
  • Cunoastere metodologii si tehnici de control, audit sau conformitate;
  • Cadru legal de organizare si exercitare a controlului financiar de gestiune;
  • Cunoastinte privind organizarea controlului intern managerial;
  • Cunostinte solide de utilizare a pachetului de aplicatii MS Office;
  • Legislaţia de specialitate, fiscalitate/legislaţia din domeniul financiar-contabil, legislatia muncii şi acte normative specifice domeniului de activitate al SNN SA;

Alte cerinte:

  • Membru in asociatii profesionale de profil si/sau certificari : controlling, cost management, CECCAR, CAFR, CIA, CICA, ACCA ;
  • Limba engleza nivel mediu.

Cerinte care constituie avantaje:

  • Experienta in domeniul energetic/industrie.

  1. Fișa Postului (responsabilități, atribuții și sarcini ale postului):

  • Elaboreaza norme, politici si proceduri specifice SNN in domeniul controlului financiar si a sistemului de control intern managerial;
  • Verifică respectarea prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la existenta, integritatea, păstrarea si utilizarea mijloacelor si resurselor, detinute cu orice titlu, si modul de reflectare a acestora in evidenta contabilă;
  • Verifică respectarea prevederilor legale in fundamentarea proiectului bugetului de venituri si cheltuieli al SNN si a proiectelor bugetelor de venituri si cheltuieli ale sucursalelor;
  • Verifică respectarea prevederilor legale in executia bugetului de venituri si cheltuieli al SNN, inclusiv la sucursale:
  • realizarea veniturilor si incadrarea in nivelul cheltuielilor aprobate;
  • gradul de realizare a veniturilor, de efectuare a cheltuielilor si de obtinere a rezultatului;
  • realizarea indicatorilor economico-financiari specifici activitătii, la nivelul SNN SA;
  • realizarea programului de investitii si incadrarea in sursele aprobate;
  • respectarea programelor de reducere a arieratelor si a stocurilor;
  • respectarea prevederilor legale si/sau a reglementărilor interne in efectuarea achizitiilor;
  • Verifică respectarea prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la modul de efectuare a inventarierii anuale a elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii;
  • Verifică respectarea prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la incasările si plătile in lei si valută, de orice natură, in numerar sau prin virament;
  • Verifică respectarea prevederilor legale cu privire la inregistrarea in evidenta contabilă a operatiunilor economico-financiare;
  • Verifică respectarea prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la intocmirea, circulatia, păstrarea si arhivarea documentelor primare, contabile si a celor tehnico-operative;
  • Elaborează analize economico-financiare pentru conducerea SNN SA in scopul fundamentării deciziilor si a imbunătătirii performantelor;
  • Analizeaza, raporteaza si urmareste impreuna cu structurile specializate evenimentele/incidentele/neconcordantele din cadrul SNN SA ca numar, tip, categorie de risc, periodicitate, impact resurse (financiar/uman), repetitivitate, actiunile luate si stadiul lor din punct de vedere al controlului financiar de gestiune;
  • Urmareste si contribuie la indeplinirea programului de dezvoltare a sistemului de control intern / managerial;
  • Monitorizeaza atingerea obiectivelor fundamentale si a obiectivelor specifice pe departamente, centralizeaza informatiile privind masurarea periodica a indicatorilor;
  • Efectueaza monitorizarea performanţelor pe obiective şi activitati, prin intermediul unor indicatori cantitativi şi calitativi relevanţi, inclusiv cu privire la economicitate, eficienţă şi eficacitate, care trebuie să fie: măsurabili; specifici; accesibili; relevanţi, stabiliţi pentru o anumită durată în timp;
  • Respecta si implementeaza principiile si standardele de control intern managerial precum si cele referitor la aplicarea sistemului de management, protectia informatiilor clasificate, arhiva si SSM;
  • Contribuie la procesul de elaborare a obiectivelor de performanta si indicatorilor cheie de performanta;
  • Contribuie la evaluarea performanţelor, constatarea eventualelor abateri de la obiective şi propunerea măsurilor corective ce se impun;
  • Intocmeste tabloul de bord consolidat, cu stabilirea abaterilor de la tinte si  a planului de masuri.

  1. Data limită de depunere a dosarelor de candidatură este 20.09.2018.

  1. Interviul va avea loc în data de 27.09.2018, ora 10:00 la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

  1. Proba scrisă va avea loc în data de 04.10.2018, ora 10:00 la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

  1. Alte informații

- Bibliografie – Anexa 1

Cerere de înscriere -F/RU-00-05/4- Anexa 2

- Date de contact: telefon 021 / 203.82.00, e-mail office@nuclearelectrica.ro.