Economist specialist

Titlu Economist specialist
  1. Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A. recrutează personal în vederea ocupării postului de Economist specialist, pentru o durata determinata de 2 ani, in cadrul Serviciului CONTABILITATE  – Departamentul Financiar Contabilitate – Directia Financiara.

  1. PROFILUL POSTULUI

– Studii  superioare economice

– Experiență în domeniile financiar – contabil,  de minim 5 ani

  • Bun cunoscator al legislatiei financiar – bancare;
  • Cunostinte avansate- MS Office; excel;
  • Bune abilitati de comunicare si interactiune;
  • Atitudine pozitiva, entuziasm si motivatie;
  • Perseverenta in atingerea obiectivelor;
  • Alte cerinte specifice postului : cazier judiciar

Cerinte care constituie avantaje:

  • experienta pe pozitii similare ca si atributii;
  • alte certificari/ pregatire in domeniu;
  • cunoasterea limbii engleze
  1. Fișa Postului Principalele responsabilitati, atributii, sarcini:

In domeniul financiar-contabil:

  • Raspunde de evidenta conturilor de client si furnizori; prezinta lunar sefului de serviciu situatia furnizorilor neplatiti si verifica soldul conturilor de furnizori si clienti cu balanta de verificare;
  • Participa la colectarea si deducerea TVA, la intocmirea jurnalelor de vanzari si cumparari pentru Sediul central;
  • Participa la centralizarea situatiilor privind achizitiile intracomunitare de la sucursale si Sediul central, la intocmirea Declaratiei recapitulativa 390, la transmiterea lunara la ANAF a acesteia;
  • Participa lunar la intocmirea pentru Sediul central, centralizarea (Sediul central si sucursale), intocmirea si transmiterea la ANAF a declaratiei informative 394 privind livrarile de achizitii efectuate pe teritoriul national precum si la depunerea oricarei declaratii legate de TVA, conform legislatiei in vigoare.

In domeniul bugetarii si planificarii financiare:

  • Participa la procesul de intocmire a bugetului de venituri si cheltuieli (BVC) anual al societatii;
  • Participa la intocmirea de raportari si analize cu privire la executia bugetara;
  • Participa la actualizarea periodica a modelului financiar de planificare multi-anuala a societatii, care sta la baza planului de afaceri/administrare/management;
  • Participa la intocmirea rapoartelor cu privire la indeplinirea indicatorilor si criteriilor de performanta de catre management;
  • Participa la actualizarea planurilor de administrare si management atunci cand este necesar.

In domeniul raportarii financiare:

  • Colaboreaza cu celelalte directii si departamente interne precum si cu sucursalele, in vederea colectarii informatiilor pentru pregatirea raportelor trimestriale, semestriale si anuale conform legislatiei pietei de capital si a guvernantei corporative;
  • Participa la intocmirea, actualizarea si completarea pachetului de raportare financiara IFRS pentru situatiile financiare separate si consolidate;
  • Participa la intocmirea raportarilor periodice solicitate de statutul de companie listata la BVB al SNN: raportari trimestriale, raportari semestriale, raportari anuale etc;
  • Participa la intocmirea rapoartelor managementului: raportari trimestriale si raportari semestriale ale consiliului de administratie si directorilor;
  • Cerceteaza, verifica si analizeaza modificari ale cadrului de raportare financiara (standarde, interpretari etc) in scopul asigurarii conformitatii raportarilor financiare ale companiei cu cadrul de raportare aplicabil (IFRS);
  • Participa la actualizarea politicilor si procedurilor contabile;
  • Realizeaza activitati specifice pentru asigurarea controlului de calitate asupra raportarilor financiare prin proceduri de controlling, inclusiv in relatia cu sucursalele societatii;
  • Participa la misiuni de control si conformitate dispuse in domeniul financiar contabil;
  • Colaboreaza cu auditorul financiar cu ocazia misiunilor de audit sau revizii limitate.

Atributii de colaborare si asistenta

  • Participa la emiterea de propuneri/ recomandari/ opinii/ puncte de vedere, dupa caz, asupra unor aspecte/materiale/documente solicitate de Seful de Departament sau de Directorul Financiar;
  • Participa la intalniri de lucru/sedinte, interne si externe, la care sunt necesare competente specifice departamentului, conform solicitarilor si instructiunilor sefului de departament si/sau Directorului Financiar.

Atributii generale

  • Respecta procedurile si instructiunile in vigoare aplicabile in SNN Executiv;
  • Isi desfasoara activitatea in asa fel incat sa nu se expuna la pericole de accidentare atat pe propria persoana, cat  si pe celelalte persoane participante la procesul de munca;
  • Participa la instructajul in domeniul protectiei muncii si in domeniul prevenirii  si stingerii incendiilor, organizate conform procedurilor specifice;
  • Isi insuseste si respecta normele  si instructiunile aprobate, in domeniul protectiei muncii, precum  si prevenirii si stingerii incendiilor;
  • Se  supune controlului medical la angajare si periodic, organizat conform legii;
  • Isi insuseste, cunoaste si respecta prevederile legale ce reglementeaza protectia informatiilor clasificate, asumandu-si consecintele legale in cazul compromiterii informatiilor clasificate;
  • Informeaza seful structurii de securitate cu privire la modificarile intervenite ulterior sesizarii, referitoare la datele solicitate in formulare, precum si asupra vulnerabilitatii riscurilor si amenintarilor la adresa informatiilor clasificate;
  • Indeplineste orice alte sarcini corespunzator pregatirii profesionale, in cadrul atributiilor, responsabilitatilor si competentelor serviciului, la cererea sefului de departament;
  • Respecta normele privind  informatiile clasificate.

Alte activităţi:

  • Intocmeste rapoarte curente si rapoarte de informare catre investitori, pentru a fi transmise la BVB si ASF;
  • Asigura suport pentru pregatirea Adunarilor Generale ale Actionarilor (comisia de verificare a procurilor si buletinelor de vot prin corespondenta, secretariat tehnic);
  • Colaboreaza si asigura suport Departamentului de Relatii cu Investitorii in vederea informarii investitorilor cu privire la subiectele din ordinea de zi a  Adunarilor Generale a Actionarilor, care au legatura cu raportarile financiare si bugetul SNN;
  • Pregateste prezentari pentru informarea investitorilor cu privire la activitatea desfasurata de SNN;
  • Indeplineste orice alte sarcini corespunzator pregatirii profesionale, in cadrul atributiilor si competentelor Directiei Financiare, din dispozitia Directorului Directiei Financiare SNN sau a Sefului de Departament.
  1. Data limită de depunere a dosarelor de candidatură-15.08.2021.

Dupa expirarea termenului limita de depunere a candidaturilor, membrii comisiei vor analiza dosarele candidatilor inscrisi si vor stabili data sustinerii probelor de concurs.

  1. Alte informații

Bibliografie:

Bibliografie principala:

  1. Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardelor Internationale de Raportare Financiara, cu modificarile si completarile ulterioare;
  2. Situatiile financiare individuale si consolidate aferente anului financiar incheiat la 31 Decembrie 2018 (disponibile pe site-ul societatii, sectiunea Relatii cu Investitorii – Rezultate financiare/Informatii referitoare la AGA);
  3. Raportul anual al administratorilor aferent anului 2018 (disponibil pe site-ul societatii, sectiunea Relatii cu Investitorii – Rezultate financiare/Informatii referitoare la AGA);
  4. Raportul trimestrial al administratorilor pentru trimestrul III al anului 2018 (disponibil pe site-ul societatii, sectiunea Relatii cu Investitorii – Rezultate financiare/Informatii referitoare la AGA);
  5. Codul fiscal (Legea nr. 227/2015), cu modificarile si completarile ulterioare;

Bibliografie secundara:

  1. Ordonanta de urgenta nr. 109/2011 privind guvernanta corporativa a intreprinderilor publice, cu modificarile si completarile ulterioare;
  2. Regulamentul nr. 5/2018 ASF privind emitentii de instrumente financiare si operatiuni de piata;
  3. Legea bugetului de stat (pentru anul 2019, Legea nr. 50/2019);
  4. Legea societatilor comerciale (Legea nr. 31/1990 republicata), cu modificarile si completarile ulterioare;
  5. Ordonanta Guvernului nr. 26/2013 privind intarirea disciplinei financiare la nivelul unor operatori economici la care statul sau unitatile administrativ-teritoriale sunt actionari unici ori majoritari sau detin direct ori indirect o participatie majoritara, cu modificarile ulterioare;
  6. Contabilitate manageriala si cost de productie.

Cerere de înscriere -F/RU-00-05/4 – Anexa 1

Informare în vederea participării la procedura de selecţie şi recrutare în cadrul SNN – 06.11.2020

– Date de contact: telefon 021/2038200

e-mail: office@nuclearelectrica.ro

Notă: (1) Sunt acceptate numai dosarele de candidatură care corespund cerințelor din anunț și conțin toate formularele solicitate. Dosarele de candidatură se depun personal la sediul SNN*, prin poștă sau prin e-mail la adresa office@nuclearelectrica.ro, cu mențiunea / subiectul “Către Departamentul Resurse Umane”.

(2) Numai candidații care îndeplinesc cerințele minime și trec de prima proba (scrisa/ interviu)  pot fi invitați la susținerea probei urmatoare..

(3) Contestațiile se pot depune în prima  zi,  de la comunicarea răspunsurilor către candidați.

* Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A.