Sucursala FCN Pitesti – Inginer CN

Titlu Sucursala FCN Pitesti – Inginer CN
Departament

SN Nuclearelectrica SA Sucursala FCN Piteşti organizează concurs în data de 10.07.2017 în vederea ocupării unui post de inginer CN cu contract pe perioadă nedeterminată în cadrul Serviciului Radioprotecție, Garanții Nucleare și Protecția Mediului, poziţia din organigrama FCN Piteşti nr. 251/4/01.04.2017.

Cerinţe minime:

  • Studii superioare tehnice de lungă durată în domeniul tehnic finalizate cu diplomă de licență în specializări sau domeniul: Fizică tehnologică/ Inginerie fizică/ Energetică/ Electronică/ Electrotehnică/ Automatică/ Mecanică/ Mecanică fină/ Chimie tehnologică

Cunoștințe/autorizări/îndemânări specifice:

  • Cunoștințe tehnice de specialitate;
  • Absolvirea de cursuri de radioprotecție și/sau deținerea de permis de exercitare activități în domeniul nuclear constituie un avantaj;
  • Cunoștințe de limba engleză (nivel avansat);
  • Utilizare PC (Excel, Word, Power Point);
  • Spirit de echipă și profesionalism

Principalele responsabilități:

  • Participă la realizarea evidenței contabile, stricte și separate, a tuturor materialelor fisionabile speciale și instalațiilor conexe supuse controlului de garanții nucleare în FCN;
  • Participă la efectuarea raportărilor periodice (zilnice, lunare, anuale) pentru garanții nucleare ale FCN către AIEA/EURATOM;
  • Participă la elaborarea/actualizarea procedurilor privind activitatea de garanții nucleare în FCN;
  • Participă la asigurarea condițiilor necesare bunei desfășurări a inspecțiilor de garanții nucleare în FCN;
  • Participă la verificarea respectării condițiilor impuse pentru FCN prin autorizațiile de desfășurare activități emise de autoritățile de reglementare (CNCAN, Ministerul Mediului), urmărește modul de implementare și informează șefii ierarhici;
  • Participă la implementarea Politicii de securitate nucleară în FCN;
  • Participă la elaborarea procedurilor/instrucțiunilor de securitate nucleară;
  • Participă la activitatea de întocmire documente din domeniile de activitate SRPM (documentații privind obținerea/reînnoirea avizelor și autorizațiilor pentru FCN, planuri, rapoarte, proceduri, documentații de achiziție, etc.);
  • Participă la activitatea de instruire pe domeniul radioprotecției a personalului FCN, lucrătorilor externi, vizitatorilor;
  • Participă la elaborarea și implementarea programului de conștientizare și instruire pentru dezvoltarea continuă a culturii de securitate nucleară în FCN;
  • Participă la activitatea de monitorizare radiologică a mediului de lucru și a personalului expus profesional la radiații ionizante. Participă la evaluarea, centralizarea și raportarea rezultatelor acestor monitorizări;
  • Participă la păstrarea și arhivarea documentelor de radioprotecție
Informatii loc de munca

Condiţii oferite:

  • Salariul în conformitate cu Nomenclatorul şi Ierarhizatorul Funcţiilor din FCN
  • Program de lucru în conformitate cu prevederile CCM

Bibliografie:

  1. Legislație din domeniul nuclear:
  • Legea nr. 111/1996 republicată, privind desfășurarea în siguranță, reglementarea, autorizarea și controlul activităților nucleare, cu modificările și completările ulterioare;
  • Norme CNCAN de control de garanții în domeniul nuclear (NGN-01; NGN-02; NGN-03);
  • Commission Regulation (Euratom) No 3028/2005 of 8 February 2005 on the application of euratom safeguards (postat pe site-ul: https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:48e4f5fc-d06b-4069-ab40-8c47a3e6a1bb.0005.02/DOC_1&format=PDF)
  • Strategia Națională de Securitate Nucleară aprobată prin HG 600/2014 (postată pe site-ul CNCAN https://www.cncan.ro/assets/Informatii-Publice/Strategii-Planuri-Programe/Strategia-de-securitate-nucleara/HG-Strategie-2014.pdf)
  • Norme CNCAN de securitate radiologică (NSR-01, NSR-07);
  • Norme CNCAN de minerit radioactiv (NMR-01);
  • Ordinul nr. 944/2001 al Ministerului Sănătății de aprobare a Normelor privind supravegherea medicală a persoanelor expuse profesional la radiații ionizante, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 34 din 18.01.2002; lege-online.ro/lr-ORDIN-944-2001-(33422).html
  • Ordinul nr. 1032/2002 al Ministerului Sănătății pentru aprobarea completărilor la Normele privind supravegherea medicală a persoanelor expuse profesional la radiații ionizante, aprobate prin Ordinul ministrului sănătății și familiei nr. 944/2001, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 15 din 13.01.2003; https://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=39723
  • Legea nr. 319/2006 – Legea securității și sănătății în muncă, cu modificările și completările ulterioare;
  • HG nr. 355/2007 privind supravegherea sănătății lucrătorilor, cu modificările și completările ulterioare;

Surse: www.cncan.ro legislație; www.ms.ro legislație, www.mmuncii.ro legislație

  1. Mărimi dozimetrice și calcule cu mărimi dozimetrice în limitele cuprinse în legislația de la punctul 1.

Înscrierile la concurs se fac în zilele lucrătoare, între orele 9-12, până în data de 06.07.2017, dată până la care cei interesați vor prezenta la Serviciul  Resurse Umane de la sediul FCN următoarele documente:

Data programată pentru concurs este  10.07.2017 ora 1000 la sediul FCN – Piteşti, Mioveni, Str. Câmpului, nr. 1.

X