Sucursala CNE Cernavoda – Inginer (imbunatatire performante)

Titlu Sucursala CNE Cernavoda – Inginer (imbunatatire performante)
Departament

Denumirea postului
• Inginer (imbunatatire performante) – (1 post)

Departament / Compartiment
Sucursala CNE Cernavoda / Serviciul Imbunatatire Performante

Cerinte
• Studii – Superioare tehnice in domeniul stiinte ingineresti
• Experienta – Fara cerinte de experienta
• Cerinte specifice:

    • Cunostinte de limba engleza;
    • Cunostinte de operare PC

• Alte cerinţe:

    • Cunoştinţe temeinice pe domeniile specificate la bibliografie:

       Programa analítica a facultatilor de profil absolvite
       Matematica si fizica de liceu profil real/tehnic
       NSN 18-Norme de securitate nucleara privind inregistrarea, raportarea, analiza evenimentelor si utilizarea experientei de exploatare pentru instalatii nucleare din 21.06.2017
       IAEA Safety Series NSG-2-11 A System for the Feedback of Experience from Events in Nuclear Installations
       IAEA TECDOC Series No 1756 Root Cause Analysis Following an Event at a Nuclear Installation: Reference Manual

• Responsabilitati

    • Proceseaza Rapoartele de Conditie Anormala in toate fazele procesului, respectiv:
    • Identificarea si evaluarea conditiilor anormale din centrala precum si a evenimentelor de la alte centrale nucleare din punct de vedere al impactului asupra securitatii nucleare in exploatare precum si din punct de vedere al eficientei economice in producerea de energie electrica si termica
    • Analizarea cauzelor de profunzime a evenimentelor utilizand metodologii consacrate;
    • Mentinerea unei baze de date cu privire la conditiile anormale din centrala, analizarea si raportarea periodica a tendintelor acestora
    • Analizeaza calitatea rapoartelor de analiza a rapoartelor de conditie anormala si indruma personalul in realizarea acestor analize
    • Analizeaza eficacitatea actiunilor corective in evitarea reaparitiei conditiilor anormale
    • Elaboreaza si actualizeaza procedurile care descriu activitatile de mai sus
    • Alte responsabilitati si sarcini conform fişei postului.

Bibliografie

    • Programa analítica a facultatilor de profil absolvite
    • Matematica si fizica de liceu profil real/tehnic
    • NSN 18-Norme de securitate nucleara privind inregistrarea, raportarea, analiza evenimentelor si utilizarea experientei de exploatare pentru instalatii nucleare din 21.06.2017
    • IAEA Safety Series NSG-2-11 A System for the Feedback of Experience from Events in Nuclear Installations
    • IAEA TECDOC Series No 1756 Root Cause Analysis Following an Event at a Nuclear Installation: Reference Manual
Informatii loc de munca

Salarizare si alte beneficii
• Conform Contractului Colectiv de Munca al Societatii Nationale Nuclearelectrica SA

Alte informatii

    • Activităţi desfasurate in sistem de lucru procedurat
    • Conditii de lucru la nivelul standardelor
    • Facilitati de dezvoltare profesionala

Data limita de transmitere a CV-urilor este 25.04.2018

Informatii suplimentare : telefon – 0241-801301
Candidatii ale caror CV-uri vor fi selectate pentru participare la concurs vor fi invitati la Serviciul Dezvoltare si Strategie Resurse Umane din cadrul CNE Cernavoda pentru completarea formularelor si depunerea documentelor necesare in vederea participarii la concurs sau, functie de optiunea acestora, li se va indica adresa de email la care vor putea sa transmita documentele solicitate. Data concursului va fi comunicata ulterior candidatilor care au dosarul de candidatura complet.