Sucursala CNE Cernavoda – Inginer /Economist(Serviciul Planificare Strategica)

Titlu Sucursala CNE Cernavoda – Inginer /Economist(Serviciul Planificare Strategica)
Departament

Denumirea postului
• Inginer / Economist – 1 post

Departament / Compartiment
Sucursala CNE Cernavoda / Serviciului Planificare Strategica

Cerinte
• Studii – Superioare in domeniul economic / tehnic

• Experienta:
• Minim 2 ani pe o pozitie de inginer/economist în activitati vamale (comerciale, transport, receptie si plati) pentru produse si servicii

• Cerinte specifice:

    • Cunostinte bune de limba engleza
    • Cunostinte temeinice in domeniul operatiunilor vamale (comerciale, transport, receptie si plati) pentru produse si servicii
    • Cunostinte foarte bune de disciplina financiar contabila
    • Cunostinte generale de securitatea muncii si PSI
    • Experienta de lucru in mediu procedurat

• Responsabilitati

    • Raspunde de pregatirea documentatiei pentru efectuarea procesului de vamuire pentru operatiunile de import definitiv/temporar:

      • Intocmeste documentatia de vamuire pana la primirea avizuilui de sosire a importului
      • Solicita responsabilului de contract, distribuirea copiei dupa contractul lansat furnizorului extern
      • Inregistreaza contractul in “Registrul de Vama”
      • Solicita si obtine de la originatorul Cererii de procurare a traducerii corecte a continutului acesteia
      • Efectueaza incadrarea tarifara a produselor conform Codului Vamal in vigoare
      • Verifica, consultand legislatia vamala in vigoare, daca sunt necesare autorizatii (ex. ISCIR, CNCAN, ANCEX, etc) pentru operatiunile de vamuire
      • Solicita obtinerea autorizatiilor necesare efectuarii procesului de vamuire, la personalul responsabil din centrala (unde este cazul) sau la SNN SA

    • Alte responsabilităţi şi sarcini conform fişei postului.

Bibliografie:

    • Legea nr 99/2016 privind achizitiile sectoriale, cu modificarile si completarile ulterioare
    • Hotararea Guvernului nr 394/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului sectorial/acordului cadru din Legea nr 99/2016 privind achizitiile sectoriale, cu modificarile si completarile ulterioare
    • Regulamentul (UE) nr 952/2013 al Parlamentului European si al Consiliului din 9 octombrie 2013 de stabilire a Codului vamal al Uniunii Europene
    o Titlul VII si VIII din Codul fiscal in vigoare
    • Incoterms 2010

Informatii loc de munca

Salarizare si alte beneficii
• Conform Contractului Colectiv de Munca al Societatii Nationale Nuclearelectrica SA

Alte informatii
• Activităţi desfasurate in sistem de lucru procedurat
• Conditii de lucru la nivelul standardelor
• Facilitati de dezvoltare profesionala

Data limita de transmitere a CV-urilor este 23.10.2018

Informatii suplimentare : telefon – 0241-801301
Candidatii ale caror CV-uri vor fi selectate pentru participare la concurs vor fi invitati la Serviciul Dezvoltare si Strategie Resurse Umane pentru completarea formularelor si depunerea documentelor necesare pentru participarea la concurs.