Sucursala CNE Cernavoda – economist(221)

Titlu Sucursala CNE Cernavoda – economist(221)
Departament

Denumirea postului
• Economist (1 post)

Departament / Compartiment
Sucursala CNE Cernavoda / Serviciul Financiar / Biroul Decontari

Cerinte
• Studii – superioare, domeniul economic
• Experienta
• Minim 4 ani pe un post de economist in domeniul financiar-contabilitate
• Cerinte specifice:
• Cunostinte bune in domeniul legislatiei financiar-contabile, fiscale, achizitiilor publice,
• Cunostinte si experienta in domeniul Standardelor Internationale de Raportare Financiara – IFRS;
• Cunostinte de operare PC (MS Office, programe financiar contabile)
• Noţiuni generale privind inventarierea creantelor, datoriilor si produselor;
• Specializari / calificari profesionale: auditor financiar si/sau expert contabil si/sau consultant fiscal– constituie avantaj
• Alte cerinte:
• Integritate, etica, profesionalism, operativitate;
• Asumarea raspunderii, atitudine cooperanta, spirit de echipa, disponibiltate la efort suplimentar;
• Aptitudini de calcul, analiza, sinteza si de a lucra cu documente;
• Capacitate de gestionare a sarcinilor complexe si atingerea obiectivelor stabilite

• Responsabilitati
• Tine evidenta analitica si sintetica a conturilor de furnizori interni/externi (produse, servicii, investitii), inclusiv cei cu sucursala in Romania
• Intocmeste lunar note contabile , balante sintetice si analitice ale conturilor de care raspunde, precum si alte inregistrari in conformitate cu atributiunile de serviciu ,
• Verifica facturile pe baza clauzelor contractuale, comenzilor si a altor proceduri sau reguli si pregateste pachetul de plata ,
• Asigura efectuarea platilor conform prevederilor contractuale, cu respectarea procedurilor si a legislatiei in vigoare si raspunde de intocmirea corecta a documentelor de plata ,
• Colaboreaza cu furnizorii si bancile corespunzatoare si rezolva eventualele discrepante aparute in relatia cu furnizorii ,
• Urmareste retinerea si plata impozitelor pentru prestatiile nerezidentilor in conformitate cu legislatia in vigoare, intocmeste declaratiile lunare si cea anuala in acest scop ,
• Analizeaza lunar conturile de care raspunde si propune masuri pentru rezolvarea problemelor aparute ,
• Face parte din comisiile evaluare/analiza/atribuire contracte conform legii achizitiilor ,
• Pregateste rapoartele financiar-contabile si statistice periodic sau ori de cate ori sunt solicitate
• Intocmeste documentatia financiar contabila pentru deplasarile in strainatate, urmareste acordarea si justificarea/recuperarea avansurilor de trezorerie in valuta, precum si impozitarea sumelor conform legislatiei in vigoare,
• Pastreaza dosarele si documentatia intr-o maniera corecta si completa conform legislatiei in vigoare
• Alte responsabilitati si sarcini conform Fisei Postului.

Bibliografie
1. Legea nr.82/1991 – legea contabilitatii republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
2. Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr.1286/2012 pentru aprobarea Standardelor Internationale de Raportare Financiara, aplicabile societatilor comerciale ale caror valori sunt admise la tranzactionare pe o piata reglementata, cu modificarile si completarile ulterioare;
3. Ordonanta Guvernului nr.26/2013 privind intarirea disciplinei financiare la nivelul unor operatori economici la care statul sau unitatile administrativ-teritoriale sunt actionari unici ori majoritari sau detin direct ori indirect o participatie majoritara;
4. Legea nr.227/2015 privind Codul Fiscal cu toate modificarile si completarile ulterioare
5. Hotararea Guvernului nr. 1/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare;
6. Legea 207/2015 privind Codul de Procedura Fiscala cu toate modificarile si completarile ulterioare
7. Hotărârea nr.394/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului sectorial/acordului-cadru din Legea nr. 99/2016 privind achiziţiile sectoriale
8. Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale
9. Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS)

Informatii loc de munca

Salarizare si alte beneficii
• Conform Contractului Colectiv de Munca al Societatii Nationale Nuclearelectrica SA

Alte informatii
• Activităţi desfasurate in sistem de lucru procedurat
• Conditii de lucru la nivelul standardelor
• Facilitati de dezvoltare profesionala

Data limita de transmitere a CV-urilor este 27.09.2018

Informatii suplimentare : telefon – 0241-801301
Candidatii ale caror CV-uri vor fi selectate pentru participare la concurs vor fi invitati la Serviciul Dezvoltare si Strategie Resurse Umane din cadrul CNE Cernavoda pentru completarea formularelor si depunerea documentelor necesare in vederea participarii la concurs sau, functie de optiunea acestora, li se va indica adresa de email la care vor putea sa transmita documentele solicitate. Data concursului va fi comunicata ulterior candidatilor care au dosarul de candidatura complet.