Sef Serviciu Suport Tehnic

Titlu Sef Serviciu Suport Tehnic

Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A. recrutează personal în vederea ocupării postului de Sef Serviciu Suport Tehnic din cadrul Directiei Tehnice si Securitate Nucleara.

Profilul postului:

Cerinte minime:

–     studii superioare de lunga durata finalizate cu diploma de licenta in domeniul tehnic;

–      vechimea:  vechimea in munca de minim 5 ani si experienta de minim 5 ani în domeniul energiei;

–     cunoasterea limbii engleze nivel fluent;

Cerinte specifice:

  • Experienta in activitatea de exploatare a centralelor nuclearoelectrice;
  • Cunoasterea tehnica a conceptului CANDU si fabricatia combustibilului nuclear pentru reactoare CANDU;

Fișa Postului (responsabilități, atribuții și sarcini ale postului):

  • Participare la elaborarea si implementarea politicilor si strategiilor SNN;
  • Derularea contractelor de studii, documentatii suport pentru avize si acorduri;
  • Activitati de obtinere autorizatii, acorduri si avize, altele decat cele cu specific de securitate nucleara si mediu;
  • Asigurarea expertizei tehnice necesara pe probleme de achizitie uraniu natural fabricare combustibil nuclear si comportarea lui in functionarea reactorului;
  • Urmarirea din punct de vedere tehnic a realizarii programelor anuale si multianuale specifice ale societatii;
  • Asigurarea functionarii Consiliului Tehnico–Economic si Stiintific (CTES) al SNN SA inclusiv expertizarea tehnica necesara pe diverse domenii;
  • Participarea ca membru in cadrul echipelor care dezvolta proiectele de investitii in cadrul CNE Cernavoda.
  • Activitati legate de derularea proiectelor de cooperare/asistenta tehnica cu organizatii interne si externe din domeniu;
  • Analizarea din punct de vedere tehnic a diverselor proceduri si documentatii tehnice specifice transmise in ancheta de catre sucursalele SNN sau diverse organizatii si organisme;
  • Coordonarea activitatilor de receptie a fazelor de constructii montaj si de punere in functiune a obiectivelor de investitii ale SNN SA;
  • Asigurarea expertizei tehnice pentru pregatirea caietelor de sarcini si derularea procedurilor de achizitii;
  • Asigurarea elaborarii studiilor de prefezabilitate/ fezabilitate pentru obiectivele de investitii;
  • Asigurarea expertizei tehnice pentru proiectul Unitatilor 3 si 4 de la CNE Cernavoda;
  • Urmarirea transmiterii rapoartelor de productie catre organismele nationale si internationale;
  • Urmarirea procesului de fabricatie a combustibilului nuclear la FCN Pitesti si a performantelor acestuia in exploatare la CNE Cernavoda;

 Data limită de depunere a dosarelor de candidatură este 22 februarie 2016.

Interviul va avea loc în data de 02 martie 2016 ora 10:00 la sediul SNN SA din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

Proba scrisă va avea loc în data de 04 martie 2016 ora 10:00 la sediul SNN SA din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

Alte informații

Bibliografie:

  • ORDONANTA DE URGENTA nr.34 din 19 aprilie 2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii;

  • LEGEA Nr.111/1996 privind desfasurarea in siguranta, reglementarea, autorizarea si controlul activitatilor nucleare – Republicata(2) – varianta consolidate februarie 2014;

  • HOTARARE nr.28 din 9 ianuarie 2008 privind aprobarea continutului – cadru al documentatiei tehico – economice aferente investitiilor publice, precum si a structurii si metodologiei de elaborare a devizului general pentru obiective de investitii si lucrari de interventii;

  • Uranium 2015 Resources, Production and Demand –OECD Nuclear Energy Agency and the International Atomic Energy Agency;

  • Energy, Electricity and Nuclear Power Estimates for the Period up to 2050 – 2014 Edition, INTERNATIONAL ATOMIC ENERGY AGENCY, VIENNA, 2014;

  • RESTARTING DELAYED NUCLEAR POWER PLANT PROJECTS – IAEA NUCLEAR ENERGY SERIES No. NP-T-3.4;

  • Legea 703/2001 privind raspunderea civila pentru daune nucleare;

  • Romania – National Report under the Convention on Nuclear Safety – August 2013, site CNCAN, cap.18 Proiectare si Constructie – Filozofia de Securitate si protectia in adancime;

Cerere de inscriere

Date de contact: telefon 021/2038200, e-mail office@nuclearelectrica.ro.