Inginer (FCN Pitesti)

Titlu Inginer (FCN Pitesti)

SN Nuclearelectrica SA Sucursala FCN Piteşti organizează concurs în data de 21.02.2018 în vederea ocupării unui post de inginer cu contract pe perioadă determinată de 12 luni, în cadrul Compartimentului Oversight, poziţia din organigrama FCN Piteşti nr. 3/2/01.11.2017.

Cerinţe minime:

  • Studii superioare tehnice de lungă durată în domeniul tehnic finalizate cu diplomă de licență în specializări sau domeniul: Fizică tehnologică/ Inginerie fizică/ Energetică/ Electronică/ Electrotehnică/ Automatică/ Mecanică/ Mecanică fină/ Chimie tehnologică (industrială)/ Chimie/ Fizică/ Geologie/ Geochimie/ Geofizică;
  • Minim 10 ani experiență în activități din domeniul nuclear.

Cunoștințe/autorizări/îndemânări specifice:

  • Cunoștințe tehnice de specialitate în Securitate Nucleară, Securitate Radiologică,
  • Absolvirea de cursuri de radioprotecție/securitate radiologică și securitate nucleară, interne și internaționale;
  • Cunoștințe de limba engleză (nivel avansat);
  • Cunoștințe de utilizare PC (Excel, Word, Power Point);
  • Spirit de echipă și profesionalism

Principalele responsabilități:

  • Elaborează planurile de evaluare şi inspecţie pentru evaluarea independentă a securității nucleare din FCN Pitești.
  • Întocmește rapoarte privind implementarea planurilor de evaluare independentă și inspecție a securității nucleare din FCN, constatările şi recomandările rezultate din aceste activităţi.
  • Transmite planurile și rapoartele la CNCAN, prin SNN SA sau direct după caz.
  • Elaborează și actualizează procedurile FCN privind implementarea procesului de evaluare independentă a securității nucleare în FCN (Oversight intern) și le transmite la CNCAN pentru aprobare/avizare;
  • Verifică, analizează și evaluează modul de respectare a cerinţelor din normele, standardele şi codurile aplicabile;
  • Verifică, analizează și evaluează modul de respectare a limitelor şi condiţiilor tehnice de operare;
  • Verifică,analizează și evaluează fiabilitatea şi performanţa sistemelor, structurilor, componentelor şi echipamentelor cu funcţii de securitate nucleară;
  • Verifică analizează și evaluează implementarea dispoziţiilor din procesele-verbale de control emise de CNCAN şi a recomandărilor rezultate din autoevaluări, audituri interne, evaluări externe şi din analizele cauzelor de profunzime pentru evenimente;
  • Realizează evaluarea independentă a securităţii nucleare în mod planificat prin inspecţii, vizite în teren, activităţi de observare, audituri, analize de documente, controale, testări, supravegheri, discuții, interviuri, chestionări şi alte metode asemănătoare.
  • În evaluarea independentă a securității nucleare identifică procesele şi activităţile care nu sunt eficace în prevenirea problemelor cu impact asupra securităţii nucleare şi susţine formularea de recomandări pentru acţiuni corective şi de îmbunătăţire.
  • În evaluarea independentă a securităţii nucleare utilizează rezultatele evaluărilor independente ale sistemului de management efectuate în conformitate cu NMC-02 Norme privind cerinţele generale pentru sistemele de management al calităţii aplicate la realizarea, funcţionarea şi dezafectarea instalaţiilor nucleare, dar nu se va limita la acestea.
  • Participă la implementarea în FCN a Politicii de securitate nucleară și a Declarației cu privire la angajamentul referitor la asigurarea Securității Nucleare în cadrul Societății Naționale “NUCLEARELECTRICA” SA;
  • Participă la verificarea respectării condițiilor impuse pentru FCN prin autorizațiile de desfășurare activități emise de autoritățile de reglementare (CNCAN, MM), urmărește modul de implementare si informează directorul FCN.
  • Participă la activitatea de întocmire documente în scopul obținerii autorizațiilor FCN (documentații privind obținerea/reînnoirea avizelor si autorizațiilor pentru FCN);
  • Participă la elaborarea și implementarea programului de pregătire de conştientizare și instruire pentru dezvoltarea, menținerea și îmbunătățirea continuă a culturii de securitate nucleară în FCN și la elaborarea documentelor suport / module de pregătire pentru instruirea și apoi chestionarea angajaților FCN în scopul evaluării nivelului de cunoaștere a culturii de securitate nucleară în FCN;
  • Participă cel puţin o dată la fiecare 5 ani misiuni de evaluare internaţionale inter pares care să verifice procesele şi ariile de activitate importante pentru securitatea nucleară din FCN conform NSN-20 și Participă la ședințele interne și ale SNN SA care privesc evaluarea independentă a securității nucleare din FCN, respectiv SNN SA.
  • Păstrează și arhivează documentele elaborate în urma activității de evaluare independentă a securității nucleare din FCN conform procedurilor aplicabile în FCN.
Informatii loc de munca

Condiţii oferite:

  • Salariul în conformitate cu Nomenclatorul şi Ierarhizatorul Funcţiilor din FCN
  • Program de lucru în conformitate cu prevederile CCM

Bibliografie:

  1. Legi, norme, directive, standarde din domeniul nuclear:
  • Legea nr. 111/1996 republicată, privind desfășurarea în siguranță, reglementarea, autorizarea și controlul activităților nucleare, cu modificările și completările ulterioare;
  • Norme CNCAN de Securitate Radiologică (NSR-01, 03, 06, 07, 08)
    • Norme CNCAN de Securitate Nucleară (NSN Norme CNCAN de Minerit Radioactiv (NMR-01, 02, 03, 04);
    • Directiva 2009/71/EURATOM a Consiliului, din 25 iunie 2009, de instituire a unui cadru comunitar pentru securitatea nucleară a instalațiilor nucleare
    • DIRECTIVA 2014/87/EURATOM a Consiliului din 8 iulie 2014 de modificare a Directivei 2009/71/ Euratom de instituire a unui cadru comunitar pentru securitatea nucleară a instalațiilor nucleare

Înscrierile la concurs se fac în zilele lucrătoare, între orele 9-12, până în data de 15.02.2018, dată până la care cei interesați vor prezenta la Serviciul  Resurse Umane de la sediul FCN următoarele documente:

Data programată pentru concurs este  21.02.2018, ora 1000 la sediul FCN – Piteşti, Mioveni, Str. Câmpului, nr. 1.