Economist

Titlu Economist
Departament
  1. Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A. recrutează personal în vederea ocupării postului de Economist din cadrul Serviciului Financiar – Departamentul Financiar Contabilitate – Directia Financiara.

  1. Profilul postului:

Cerinte minime

  • studii superioare de lunga durata finalizate cu diploma de licenta in domeniul economic;
  • vechimea: vechime in munca de minim 5 ani si experienta de minim 5 ani în domeniul financiar – contabilitate;

Alte cerințe specifice postului:

  • cunostinte de legislatie in domeniul financiar, fiscalitate, societati comerciale;
  • cunostinte de operare PC – Word, Exel, Power Point;
  • cunostinte de limba engleza – nivel mediu;
  • extras de cazier.

  1. Fișa Postului (responsabilități, atribuții și sarcini ale postului):
  • Verifica documentatia suport (anexa la factura ) pentru plata furnizorilor externi aferenta contractelor derulate de SNN Sediul central si o prezinta sefului ierarhic pentru viza CFP. Efectueaza plata externa dupa obtinerea tuturor avizelor conform procedurii interne.
  • Intocmeste si depune in termen documentatia proprie si cea primita de la sucursale privind deschiderea de acreditive si efectueaza demersuri in vederea efectuarii platii si pentru  finalizarea acestora.
  • Verifica documentatia suport (anexa la factura) pentru plata furnizorilor interni aferenta contractelor derulate de SNN Sediul central si o prezinta sefului ierarhic pentru viza CFP.
  • Tine evidenta contributiilor platite catre Agentia Nucleara si pentru Deseuri Radioactive (ANDR). Intocmeste lunar situatia privind calculul contributiile, efectueaza viramentele catre ANDR, precum si regularizarea contributiilor la inceputul fiecarui an pentru anul precedent.
  • Tine evidenta facturilor de energie termica ce se deconteaza personalului din SNN Sediul central conform CCM si intocmeste liste de plata pentru decontarea energiei termice salariatilor.
  • Intocmeste situatii ce decurg din politica de cash management a societatii (tine evidenta plasamentelor in instrumente financiare pe termen scurt, intocmeste macheta de expunere relativa a disponibilitatilor banesti; intocmeste lunar cash-flow-ul societatii pe baza situatiei incasarilor din vanzarea de energie electrica primita de la DTEE , precum si a necesarului de fonduri primit de la sucursale si sediul central.
  • Desfasoara activitati privind plata dividendelor catre actionarii SNN conform procedurilor interne (intocmeste situatii lunare privind plata dividendelor; calculeaza impozitul pe dividende pentru actionarii persoane fizice si juridice rezidente cat si pentru actionarii personae fizice si juridice nerezidente; actualizeaza lunar fisierele reprezentand soldul dividendelor neplatite catre actionari;
  • Intocmeste Declaratia 205 “ Declaratie informativa privind impozitul retinut la sursa si castigurile/pierderile realizate , pe beneficiar de venit, conform ordinului ANAF 3605/2015”
  • Intocmeste Declaratia 120 “Decont privind accizele” pe total societate.
  • Participa la inventarierea patrimoniului SNN Sediul central.

Informatii loc de munca
  1. Data limită de depunere a dosarelor de candidatură este 21.06.2016.

  1. Interviul va avea loc în data de 22.06.2016 ora 10:00 la sediului S. N. Nuclearelectrica SA din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

  1. Proba scrisă va avea loc în data de 27.06.2016 ora 10:00 la sediului S. N. Nuclearelectrica SA din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

  1. Alte informații

  • Bibliografie:
  1. Legea contabilitatii nr.82/1991 republicata, cu completarile si modificarile ulterioare;
  2. Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal, cu completarile si modificarile ulterioare;
  3. Legea nr.70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata;
  4. Legea nr. 22/1969 privind angajarea gestionarilor, constituirea de garantii si raspunderea in legatura cu gestionarea bunurilor agentilor economici, autoritatilor sau institutiilor publice;
  5. HG nr.1/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 227/2015 privind Codul Fiscal;
  6. Hotararea nr. 518/1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului trimis in strainatate pentru indeplinirea unor misiuni cu caracter temporar;
  7. Hotararea nr.1860/2006 privind drepturile si obligatiilor personalului autoritatilor si institutiilor publice pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii, in cadrul localitatii, in interesul serviciului,;
  8. OG nr. 26/2013 privind întărirea disciplinei financiare la nivelul unor operatori economici la care statul sau unităţile administrativ-teritoriale sunt acţionari unici ori majoritari sau deţin direct ori indirect o participaţie majoritară, cu completarile si modificarile ulterioare;
  9. OG nr.64/2001 privind repartizarea profitului la societatile nationale, companiile nationale si societatile comerciale cu capital integral sau majoritar de stat, precum si la regiile autonome;
  10. OG nr.119/1999, republicata privind controlul intern si controlul financiar preventiv;
  11. OMFP nr.923/2014 republicata, pentru aprobarea Normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv si a Codului specific de norme profesionale pentru persoanele care desfasoara activitatea de control financiar preventiv propriu
  12. OUG nr.109/2011 privind guvernanta corporativa a intreprinderilor publice;
  13. OMFP nr.1286/2012 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele internationale de raportare financiara aplicabile societatilor comerciale ale caror valori mobiliare sunt admise la tranzactionare pe o piata reglementata, cu completarile si modificarile ulterioare;
  14. OMFP nr.2861/2009 pentru aprobarea normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii;
  15. OMFP nr. 2634/2015 privind documentele financiar – contabile;
  16. Decret nr.209/1976 pentru aprobarea Regulamentului operatiunilor de casa .

Cerere de inscriere– Anexa 1;

Date de contact: telefon 021/2038200, e-mail recrutare@nuclearelectrica.ro.

Notă: (1) Sunt acceptate numai dosarele de candidatură care corespund cerințelor din anunț și conțin toate formularele solicitate. Dosarele de candidatură se depun personal la sediul SNN*, prin poștă sau prin e-mail la adresa recrutare@nuclearelectrica.ro, cu mențiunea / subiectul “Către Departamentul Resurse Umane”.

(2) Numai candidații care îndeplinesc cerințele minime și trec de proba eliminatorie de tip interviu, pot fi invitați la susținerea probei scrise.

(3) Contestațiile se pot depune în primele 3 zile lucrătoare, de la comunicarea răspunsurilor către candidați.

* Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A.

X