Economist Specialist – DRFB

Titlu Economist Specialist – DRFB
  1. Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A. recrutează personal în vederea ocupării postului de Economist Specialist din cadrul Departamentului Raportari Financiare si Buget – Directia Financiara.

  1. Profilul postului:

  • studii superioare de lunga durata in domeniul economic finalizate cu diploma de licenta
  • vechimea: minim 5 ani, in domeniul economic, relevanta pentru indeplinirea atributiilor postului, in cel putin unul din urmatoarele domenii: analiza si planificare financiara, audit financiar, consultanta financiara, consultanta contabila, raportare financiara
  • cunostinte specifice activitatii de planificare si analiza financiara, bugetare, contabilitate manageriala, raportare financiara IFRS, analiza investitii
  • cunostinte de legislatie in domeniul: piata de capital, societati comerciale, bugetare
  • cunostinte de operare PC (Word, Excel, PowerPoint), nivel avansat
  • cunostinte limbi straine: engleza – nivel fluent scris si vorbit

Constituie avantaje:

  • certificari/calificare profesionala internationala in domeniul financiar-contabil de tip ACCA/ CIMA/CPA/CFA sau echivalent (expert contabil, auditor financiar, etc.). Alternativ, participarea la astfel de scheme de pregatire si certificare profesionala la un nivel avansat (stadii finale)
  • experienta in companii de talie similara, eventual listate
  • experienta pe pozitii similare ca si atributii

  1. Fișa Postului (responsabilități, atribuții și sarcini ale postului):
  • Cerceteaza, verifica si analizeaza modificari ale cadrului de raportare financiara (standarde, interpretari etc) in scopul asigurarii conformitatii raportarilor financiare ale companiei cu cadrul de raportare aplicabil (IFRS)
  • Participa la actualizarea politicilor si procedurilor contabile
  • Realizeaza activitati specifice pentru asigurarea controlului de calitate asupra raportarilor financiare prin proceduri de controlling, inclusiv in relatia cu sucursalele societatii
  • Interactioneaza cu auditorul financiar, auditorul intern si controlul intern cu ocazia misiunilor de audit sau control
  • Participa la intocmirea, actualizarea si monitorizarea bugetelor in conformitate cu prevederile legale in vigoare si procedurile de lucru operationale
  • Participa la intocmirea raportarilor financiare in conformitate cu IFRS si a rapoartelor periodice (anuale, semestriale si trimestriale) in conformitate cu prevederile legale aplicabile, inclusiv cele solicitate de cerintele pietei de capital si guvernanta corporativa
  • Planificare financiara, analize financiare si economice, monitorizare plan de administrare si plan de management, raportari specifice catre management
  • Participa la misiuni de control si conformitate dispuse in domeniul financiar contabil
  • Alte atributii specifice departamentului, conform fisei postulu

  1. Data limită de depunere a dosarelor de candidatură este 03.06.2016.

  1. Interviul va avea loc în data de 10.06.2016 incepand cu ora 10:30 la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

  1. Proba scrisă va avea loc în data de 14.06.2016 ora 10:00 la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

  1. Alte informații

– Bibliografie – Anexa 1

– Cerere de înscriere – Anexa 2

– Date de contact: telefon 021 / 203.82.00, e-mail recrutare@nuclearelectrica.ro.