Economist Specialist – CNE Cernavoda

Titlu Economist Specialist – CNE Cernavoda
Departament

Denumirea postului

  • Economist Specialist (cu atributiuni de control financiar de gestiune) – 1 post

Departament / Compartiment

  • Sucursala CNE Cernavoda /Control Financiar de Gestiune

Locatie

  • Sediul CNE din Cernavoda cu perioade de delegare la sediul central SNN din Bucuresti

  • Cerinte minime:
  • Studii: superioare în domeniu economic (studii de licenta si master pentru candidatii care au absolvit facultatea pe procesul Bologna)

  • Experienta: -Minim 10 ani pe o pozitie cu cerinte de studii superioare in domeniul economic, din care minim 2 ani in activitati de control financiar de gestiune, control intern managerial, controlling, managementul costurilor, intocmire / actualizare tablouri de bord, antifrauda, conformitate, audit sau activitati echivalente

  • Cerinte specifice:
    • Cunoasterea metodologiilor si a tehnicilor de control, bugetare, audit sau conformitate;
    • Cunostinte privind cadrul legal de organizare si exercitare a controlului financiar de gestiune si a controlului intern managerial;
    • Cunostinte de legislatie in domeniu de specialitate, financiar- contabil precum si a actelor normative specifice activitatii SNN SA
    • Experienta in sisteme de management (OSGG 400/2015, de mediu, de calitate, etc);
    • Membru in cel putin o asociatie profesionala de profil si/sau certificari: controlling, cost management, audit, CECCAR, CAFR, CICA, CIA, ACCA;
    • Experienta in domeniul energetic – constituie avantaj;
    • Certificat de cazier judiciar

  • Alte cerinţe:
  • Integritate, etica, profesionalism, operativitate, comunicare interpersonala;
  • Asumarea raspunderii, atitudine cooperanta, spirit de echipa, disponibilitate la efort suplimentar;
  • Capacitatea de a retine informatii, atentie la detalii, atentie concentrata si distributiva;
  • Abilitati de coordonare si control, de analiza si sinteza;
  • Aptitudini de calcul, de a lucra cu documente, deprinderi de a redacta rapoarte, de cercetare si investigatie;
  • Puternice abilitati de identificare si evaluare a riscurilor;
  • Bune abilitati de exprimare scrisa si verbala;
  • Atitudine “can do”, capacitate de a stabili si de atingere tinte indraznete;
  • Cunostinte de limba engleza – nivel mediu.

Informatii loc de munca
  • Responsabilitati

  • Verificarea existentei, integritatii, pastrarii si utilizarii elementelor patrimoniale si a resurselor;
  • Verificarea incasarilor si platilor;
  • Verificarea inregistrarilor de evidenta contabila a operatiunilor economico-financiare;
  • Elaborarea analizelor economico-financiare pentru fundamentarea deciziilor si imbunatatirea performantelor;
  • Urmarirea implementarii planurilor de masuri corective;

  • Verificarea respectarii prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la existenta, integritatea, păstrarea si utilizarea mijloacelor si resurselor, detinute cu orice titlu, si modul de reflectare a acestora in evidenta contabilă;
  • Verificarea respectarii prevederilor legale in fundamentarea proiectului bugetului de venituri si cheltuieli al SNN si a proiectelor bugetelor de venituri si cheltuieli ale sucursalelor
  • Verificarea respectarii prevederilor legale in executia bugetului de venituri si cheltuieli al SNN, inclusiv la sucursale:
  • realizarea veniturilor si incadrarea in nivelul cheltuielilor aprobate;
  • gradul de realizare a veniturilor, de efectuare a cheltuielilor si de obtinere a rezultatului;
  • realizarea indicatorilor economico-financiari specifici activitătii, la nivelul SNN SA
  • realizarea programului de investitii si incadrarea in sursele aprobate;
  • respectarea programelor de reducere a arieratelor si a stocurilor;
  • respectarea prevederilor legale si/sau a reglementărilor interne in efectuarea achizitiilor;
  • utilizarea conform destinatiilor legale a sumelor acordate de la bugetul general consolidat;
    • Verificarea respectarii prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la modul de efectuare a inventarierii anuale a elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii;
    • Verificarea respectarii prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la incasările si plătile in lei si valută, de orice natură, in numerar sau prin virament;
    • Verificarea respectarii prevederilor legale cu privire la inregistrarea in evidenta contabilă a operatiunilor economico-financiare;
    • Verificarea respectarii prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la intocmirea, circulatia, păstrarea si arhivarea documentelor primare, contabile si a celor tehnico-operative;
    • Elaborarea de analize economico-financiare pentru conducere in scopul fundamentării deciziilor si a imbunătătirii performantelor;
    • Alte responsabilitati si sarcini conform Fisei Postului

  • Bibliografie
  1. Ordonanţa de urgenţă nr. 94/2011 privind organizarea şi funcţionarea inspecţiei economico-financiare , cu modificarile si completarile ulterioare;
  2. Hotărârea nr. 1151/2012 pentru aprobarea Normelor metodologice privind modul de organizare şi exercitare a controlului financiar de gestiune, cu modificarile si completarile;
  3. Ordinul SGG nr. 400/2015 pentru aprobarea Codului controlului intern managerial al entităţilor publice si a prezentului Regulament si Legea societăţilor nr. 31/1990 cu modificarile si completarile ulterioare;
  4. Ordonanţa de urgenţă nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice cu modificarile si completarile ulterioare;
  5. Ordonanţa nr. 119/1999 privind controlul intern/managerial şi controlul financiar preventiv cu modificarile si completarile ulterioare;
  6. Legea nr. 672/2002 privind auditul public intern cu modificarile si completarile ulterioare;
  7. Legea nr. 297/2004 privind piaţa de capital  cu modificarile si completarile ulterioare;
  8. Regulamentul nr. 1/2006 privind emitenţii şi operaţiunile cu valori mobiliare cu modificarile si completarile ulterioare;
  9. Legea energiei electrice şi a gazelor naturale nr. 123/2012;
  10. Legea nr. 111/1996 privind desfăşurarea în siguranţă, reglementarea, autorizarea şi controlul activităţilor nucleare;
  11. Documente disponibile pe pagina de internet a societatii (www.nuclearelectrica.ro):
    1. Raportul anual individual, raportul anual consolidat si raportul anual intocmit in conformitate cu prevederile regulamentului nr 1/2006 al Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare pentru exercitiul financiar 2014;
    2. Raportul pe semestrul I 2015 individual, raportul pe semestrul I consolidat;
    3. Planul de administrare al Nuclearelectrica pentru perioada 2013-2017 intocmit in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenţă nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice;
    4. Prospectul de emisiune pentru listarea la Bursa de Valori Bucuresti a Nuclearelectrica.

  • Salarizare si alte beneficii
  • Conform Contractului Colectiv de Munca al Societatii Nationale Nuclearelectrica  SA

  • Alte informatii
  • Activităţi desfasurate in sistem de lucru procedurat
  • Conditii de lucru la nivelul standardelor
  • Facilitati de dezvoltare profesionala

Data limita de transmitere a CV-urilor este  15.06.2016 Pentru aplicare accesati pagina de internet:

Informatii suplimentare  : telefon – 0241-801301

Candidatii ale caror CV-uri vor fi selectate pentru participare la concurs vor fi invitati la Serviciul Dezvoltare si Strategie Resurse Umane din cadrul CNE Cernavoda pentru completarea formularelor si depunerea documentelor necesare in vederea participarii la concurs sau, functie de optiunea acestora, li se va indica adresa de email la care vor putea sa transmita documentele solicitate. Data concursului va fi comunicata ulterior candidatilor care au dosarul de candidatura complet.