Economist specialist

Titlu Economist specialist
Departament

Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A. recrutează personal în vederea ocupării postului de Economist specialist din cadrul Serviciului Control Financiar si ManagerialDirectia Control si Managementul Riscului.

Profilul postului:

Cerinte minime:

  • Studii: Studii superioare de lungă durată finalizate cu diplomă de licenţă in domeniul economic
  • Vechime in munca de minim 5 ani din care experienta de minim 2 ani in: control financiar de gestiune; controlling; managementul costurilor; intocmire/actualizare tablouri de bord; antifrauda; conformitate; audit sau activitati echivalente; control intern managerial;
  • Integritate, etica, profesionalism, operativitate, proactivitate, comunicare interpersonala;
  • Asumarea raspunderii, atitudine cooperanta, spirit de echipa, disponibilitate pentru efort suplimentar;
  • Capacitatea de a retine informatii, atentie la detalii, atenţie concentrată şi distributivă; abilitati de coordonare si control, de analiza si sinteza;
  • Aptitudini de calcul; aptitudini de a lucra cu documente; deprinderi de a redacta rapoarte; deprinderi de cercetare şi investigaţie;
  • Puternice abilitati de identificare si evaluare a riscurilor ;
  • Bune abilitati de exprimare scrisa si verbala ;
  • Atitudine “can do “, capacitate de a-si stabili si de a atinge tinte indraznete.
Data Debut 2017-04-27
Informatii loc de munca

Cunostinte specifice:

  • Cunoastere metodologii si tehnici de control, bugetare, audit sau conformitate;
  • Cadru legal de organizare si exercitare a controlului financiar de gestiune si a controlului intern managerial;
  • Cunostinte aprofundate de contabilitate financiara si calculatia costurilor;
  • Legislaţia de specialitate, fiscalitate/legislaţia din domeniul financiar-contabil şi acte normative specifice domeniului de activitate al SNN SA;

Alte cerinte:

  • Experienta in sisteme de management (OSGG 400/2015, de mediu, de calitate etc);
  • Membru in asociatii profesionale de profil si/sau certificari : controlling, cost management, audit, CECCAR, CAFR, CICA, CIA, ACCA ;
  • Limba engleza nivel mediu.

Cerinte care constituie avantaje:

  • Experienta in domeniul energetic .

 Fișa Postului (responsabilități, atribuții și sarcini ale postului):

  • Elaboreaza norme, politici si proceduri specifice SNN in domeniul controlului financiar;
  • Elaboreaza, executa si raporteaza stadiul programul de activitate lunar, trimestrial, anual, de control financiar de gestiune in SNN SA;
  • Urmareste executarea programului de control financiar de gestiune din sucursale
  • Verifică respectarea prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la existenta, integritatea, păstrarea si utilizarea mijloacelor si resurselor, detinute cu orice titlu, si modul de reflectare a acestora in evidenta contabilă;
  • Verifică respectarea prevederilor legale in fundamentarea proiectului bugetului de venituri si cheltuieli al SNN si a proiectelor bugetelor de venituri si cheltuieli ale sucursalelor
  • Verifică respectarea prevederilor legale in executia bugetului de venituri si cheltuieli al SNN, inclusiv la sucursale:
  • realizarea veniturilor si incadrarea in nivelul cheltuielilor aprobate;
  • gradul de realizare a veniturilor, de efectuare a cheltuielilor si de obtinere a rezultatului;
  • realizarea indicatorilor economico-financiari specifici activitătii, la nivelul SNN SA
  • realizarea programului de investitii si incadrarea in sursele aprobate;
  • respectarea programelor de reducere a arieratelor si a stocurilor;
  • respectarea prevederilor legale si/sau a reglementărilor interne in efectuarea achizitiilor;
  • utilizarea conform destinatiilor legale a sumelor acordate de la bugetul general consolidat;
  • Verifică respectarea prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la modul de efectuare a inventarierii anuale a elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii;
  • Verifică respectarea prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la incasările si plătile in lei si valută, de orice natură, in numerar sau prin virament;
  • Verifică respectarea prevederilor legale cu privire la inregistrarea in evidenta contabilă a operatiunilor economico-financiare;
  • Verifică respectarea prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la intocmirea, circulatia, păstrarea si arhivarea documentelor primare, contabile si a celor tehnico-operative;
  • Elaborează analize economico-financiare pentru conducerea SNN SA in scopul fundamentării deciziilorsi a imbunătătirii performantelor;
  • Analizeaza, raporteaza si urmareste impreuna cu structurile specializate evenimentele/incidentele/neconcordantelor din cadrul SNN SA ca numar, tip, categorie de risc, periodicitate, impact resurse (financiar/uman), repetitivitate, actiunile luate si stadiul lor din punct de vedere al controlului financiar de gestiune si prezinta un raport trimestrial si anual; verifica constituirea unor provizioane si cuantumul lor

 Data limită de depunere a dosarelor de candidatură este 16.05.2017.

Prima proba a examinarii este eliminatorie, de tip interviu si va avea loc la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti, in urma procesului de selectie CV- uri, in perioada derularii procedurii de recrutare, pana pe 22.05.2017 inclusiv.

La interviu vor fi invitati doar cadidatii care indeplinesc cerintele postului si corespund profilului de candidat.

Candidatii care trec de proba eliminatorie de tip interviu vor fi invitati sa sustina cea de a doua proba, respectiv proba scrisa.

Proba scrisă va avea loc în data 24 – 26.05.2017, la sediul S.N. Nuclearelectrica SA din Strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

Alte informații

Cerere de înscriere -F/RU-00-05/4Anexa 1

– Date de contact: telefon 021/2038200, 021/2038214 si la  e-mail: office@nuclearelectrica.ro

Notă: (1) Sunt acceptate numai dosarele de candidatură care corespund cerințelor din anunț și conțin

toate formularele solicitate. Dosarele de candidatură se depun personal la sediul SNN*, prin poștă sau prin e-mail la adresa office@nuclearelectrica.ro, cu mențiunea / subiectul “Pentru concursul organizat pentru ocuparea postului de Economist Specialist – DCFM”.

Bibliografie:

 –         OUG 94 / 02.11.2011 privind organizarea si functionarea inspectiei economico-financiare, cu modificarile si completarile ulterioare

–         HG nr.1151/2012 pentru aprobarea Normelor metodologice privind modul de organizare si exercitare a controlului financiar de gestiune

–         OSGG nr. 400/2015 pentru aprobarea Codului controlului intern/managerial al entităţilor publice cu modificarile si completarile ulterioare

–         Legea societatilor nr. 31/1990 cu modificarile si completarile ulterioare

–         Ordonanta de urgenta nr. 109/2011 privind guvernanta corporativa a intreprinderilor publice cu modificarile si completarile ulterioare

–         ORDONANTA   GUVERNULUI nr. 119/1999-privind controlul intern si controlul financiar preventive, cu modificarile si completarile ulterioare

–         Legea nr. 672/2002 privind auditul public intern si controlul financiar preventiv, republicata

–         Legea nr. 297/2004 privind piata de capital cu modificarile si completarile ulterioare 5. Regulamentul CNVM nr. 1/2006 privind emitentii si operatiunile cu valori mobiliare cu modificarile si completarile ulterioare

–         Legea nr. 123/2012 energiei electrice si a gazelor naturale

–         Legea nr. 111/1996 privind desfasurarea in siguranta, reglementarea, autorizarea si controlul activitatilor nucleare

Documente disponibile pe pagina de internet a societatii (www.nuclearelectrica.ro)

–         Actul constitutiv SNN

–         Rapoarte anuale individuale, rapoarte anuale consolidate si rapoarte anuale intocmite in conformitate cu prevederile regulamentului nr. 1/2006 CNVM

–         Planul de administrare al Nuclearelectrica pentru perioada 2013-2017 intocmit in conformitate cu prevederile OUG nr. 109/2011

–         Prospectul de emisiune pentru listarea la Bursa de Valori Bucuresti a Nuclearelectrica

X