Economist specialist

Titlu Economist specialist
  1. Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A. recrutează personal în vederea ocupării postului de Economist Specialist din cadrul Departamentului Raportari Financiare si Buget – Directia Financiara.

  1. Profilul postului:

  • studii superioare de lunga durata in domeniul economic finalizate cu diploma de licenta
  • vechimea: minim 5 ani, in domeniul economic, relevanta pentru indeplinirea atributiilor postului, in cel putin unul din urmatoarele domenii: analiza si planificare financiara, audit financiar, consultanta financiara, raportare financiara IFRS, controlling
  • cunostinte specifice activitatii de planificare si analiza financiara, bugetare, contabilitate manageriala, raportare financiara IFRS, analiza investitii
  • cunostinte de legislatie in domeniul: piata de capital, societati comerciale, bugetare
  • cunostinte de operare PC (Word, Excel, PowerPoint), nivel avansat
  • cunostinte limbi straine: engleza – nivel C1 conform CEFR, scris, vorbit si citit

Constituie avantaje:

  • certificari/calificare profesionala internationala in domeniul financiar-contabil de tip ACCA/ CIMA/CPA/CFA sau echivalent (expert contabil, auditor financiar, etc.). Alternativ, participarea la astfel de scheme de pregatire si certificare profesionala la un nivel avansat (stadii finale)
  • experienta in companii de talie similara, eventual listate
  • experienta pe pozitii similare ca si atributii

Data Debut 2016-07-11
  1. Fișa Postului (responsabilități, atribuții și sarcini ale postului):
  • Cerceteaza, verifica si analizeaza modificari ale cadrului de raportare financiara (standarde, interpretari etc) in scopul asigurarii conformitatii raportarilor financiare ale companiei cu cadrul de raportare aplicabil (IFRS)
  • Participa la actualizarea politicilor si procedurilor contabile
  • Realizeaza activitati specifice pentru asigurarea controlului de calitate asupra raportarilor financiare prin proceduri de controlling, inclusiv in relatia cu sucursalele societatii
  • Interactioneaza cu auditorul financiar, auditorul intern si controlul intern cu ocazia misiunilor de audit sau control
  • Participa la intocmirea, actualizarea si monitorizarea bugetelor in conformitate cu prevederile legale in vigoare si procedurile de lucru operationale
  • Participa la intocmirea raportarilor financiare in conformitate cu IFRS si a rapoartelor periodice (anuale, semestriale si trimestriale) in conformitate cu prevederile legale aplicabile, inclusiv cele solicitate de cerintele pietei de capital si guvernanta corporativa
  • Planificare financiara, analize financiare si economice, monitorizare plan de administrare si plan de management, raportari specifice catre management
  • Participa la misiuni de control si conformitate dispuse in domeniul financiar contabil
  • Alte atributii specifice departamentului, conform fisei postului

  1. Data limită de depunere a dosarelor de candidatură este 31.08.2016.

  1. Interviul va avea loc în data de 07.09.2016 ora 10.30 la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti..

  1. Proba scrisă va avea loc în data de 12.09.2016 ora 10 la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti..

  1. Alte informații

– Bibliografie – Anexa 1

– Cerere de înscriere -F/RU-00-05/4- Anexa 2

– Date de contact: telefon 021 / 203.82.00, e-mail office@nuclearelectrica.ro.