Economist specialist

Titlu Economist specialist

Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A. recrutează personal în vederea ocupării postului de Economist Specialist din cadrul Departamentului Control Financiar si Managerial

  1. Profilul postului:

  • studii superioare de lunga durata, finalizate cu diploma de licenta in domeniul economic;
  • vechimea: in munca de minim 7 ani din care experienta de minim 5 ani in: controlling; managementul costurilor; bugetare; intocmire/actualizare tablouri de bord; control financiar de gestiune; conformitate; audit sau activitati echivalente; control intern managerial;
  • integritate, etica, profesionalism, operativitate, proactivitate, comunicare interpersonala;
  • Asumarea raspunderii, atitudine cooperanta, spirit de echipa, disponibilitate pentru efort suplimentar;
  • Capacitatea de a retine informatii, atentie la detalii, atenţie concentrată şi distributivă; abilitati de coordonare si control, de analiza si sinteza;
  • Aptitudini de calcul; aptitudini de a lucra cu documente; deprinderi de cercetare şi investigaţie; deprinderi de a redacta rapoarte;
  • Puternice abilitati de identificare si evaluare a riscurilor;
  • Bune abilitati de exprimare scrisa si verbala;
  • Cunostinte medii/avansate de limba engleza;
  • Atitudine “can do “, capacitate de a-si stabili si de a atinge tinte indraznete;

Informatii loc de munca

Cunostinte specifice:

  • Cunoastere metodologii si tehnici bugetare, de urmarire bugete, controlling, calculatia costurilor;
  • Cunostinte aprofundate de contabilitate financiara si manageriala/de gestiune;
  • Buna cunoastere a standardelor IAS/IFRS;
  • Buna cunoastere a standardelor de control intern;
  • Cunoastere metodologii si tehnici de control, audit sau conformitate;
  • Cadru legal de organizare si exercitare a controlului financiar de gestiune;
  • Cunostinte privind organizarea controlului intern managerial;
  • Cunostinte solide de utilizare a pachetului de aplicatii MS Office;
  • Legislaţia de specialitate, fiscalitate/legislaţia din domeniul financiar-contabil, legislatia muncii şi acte normative specifice domeniului de activitate al SNN SA;
  • Buna cunoastere a prevederilor Codului Fiscal in vigoare;

Alte cerinte:

  • Membru in asociatii profesionale de profil si/sau certificari : controlling, cost management, CECCAR, CAFR, CIA, CICA, ACCA ;
  • Limba engleza nivel mediu.

Cerinte care constituie avantaje:

  • Experienta in domeniul energetic/industrie.

  1. Fișa Postului (responsabilități, atribuții și sarcini ale postului):

  • Elaboreaza norme, politici si proceduri specifice SNN in domeniul controlului financiar si a sistemului de control intern managerial;
  • Verifică respectarea prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la existenta, integritatea, păstrarea si utilizarea mijloacelor si resurselor, detinute cu orice titlu, si modul de reflectare a acestora in evidenta contabilă;
  • Verifică respectarea prevederilor legale in fundamentarea proiectului bugetului de venituri si cheltuieli al SNN si a proiectelor bugetelor de venituri si cheltuieli ale sucursalelor;
  • Verifică respectarea prevederilor legale in executia bugetului de venituri si cheltuieli al SNN, inclusiv la sucursale:
  • realizarea veniturilor si incadrarea in nivelul cheltuielilor aprobate;
  • gradul de realizare a veniturilor, de efectuare a cheltuielilor si de obtinere a rezultatului;
  • realizarea indicatorilor economico-financiari specifici activitătii, la nivelul SNN SA;
  • realizarea programului de investitii si incadrarea in sursele aprobate;
  • respectarea programelor de reducere a arieratelor si a stocurilor;
  • respectarea prevederilor legale si/sau a reglementărilor interne in efectuarea achizitiilor;
  • Verifică respectarea prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la modul de efectuare a inventarierii anuale a elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii;
  • Verifică respectarea prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la incasările si plătile in lei si valută, de orice natură, in numerar sau prin virament;
  • Verifică respectarea prevederilor legale cu privire la inregistrarea in evidenta contabilă a operatiunilor economico-financiare;
  • Verifică respectarea prevederilor legale si a reglementărilor interne cu privire la intocmirea, circulatia, păstrarea si arhivarea documentelor primare, contabile si a celor tehnico-operative;
  • Elaborează analize economico-financiare pentru conducerea SNN SA in scopul fundamentării deciziilor si a imbunătătirii performantelor;
  • Analizeaza, raporteaza si urmareste impreuna cu structurile specializate evenimentele/incidentele/neconcordantele din cadrul SNN SA ca numar, tip, categorie de risc, periodicitate, impact resurse (financiar/uman), repetitivitate, actiunile luate si stadiul lor din punct de vedere al controlului financiar de gestiune;
  • Urmareste si contribuie la indeplinirea programului de dezvoltare a sistemului de control intern / managerial;
  • Monitorizeaza atingerea obiectivelor fundamentale si a obiectivelor specifice pe departamente, centralizeaza informatiile privind masurarea periodica a indicatorilor;
  • Efectueaza monitorizarea performanţelor pe obiective şi activitati, prin intermediul unor indicatori cantitativi şi calitativi relevanţi, inclusiv cu privire la economicitate, eficienţă şi eficacitate, care trebuie să fie: măsurabili; specifici; accesibili; relevanţi, stabiliţi pentru o anumită durată în timp;
  • Respecta si implementeaza principiile si standardele de control intern managerial, precum si cele referitoare la aplicarea sistemului de management, protectia informatiilor clasificate, arhiva si SSM;
  • Contribuie la procesul de elaborare a obiectivelor de performanta si indicatorilor cheie de performanta;
  • Contribuie la evaluarea performanţelor, constatarea eventualelor abateri de la obiective şi propunerea măsurilor corective ce se impun;
  • Intocmeste tabloul de bord consolidat, cu stabilirea abaterilor de la tinte si a planului de masuri.

  1. Data limită de depunere a dosarelor de candidatură este 4.12.2018.

  1. Interviul va avea loc în perioada 10.12.2018, incepand de la ora 10:00, la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

  1. Proba scrisă va avea loc în data de 13.12.2018, ora 10:00 la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

  1. Alte informații

-Bibliografie – Anexa 1

Cerere de înscriere – Anexa 2

- Date de contact: telefon 021 / 203.82.00, e-mail office@nuclearelectrica.ro.

Notă: (1) Sunt acceptate numai dosarele de candidatură care corespund cerințelor din anunț și conțin toate formularele solicitate. Dosarele de candidatură se depun personal la sediul SNN*, prin poștă sau prin e-mail la adresa office@nuclearelectrica.ro, cu mențiunea / subiectul “Către Departamentul Resurse Umane – pentru concursul organizat in vederea ocuparii pozitiei de Economist Specialist in cadrul Departamentului Control Financiar si Managerial.

(2) Numai candidații care îndeplinesc cerințele minime și trec de proba eliminatorie de tip interviu, pot fi invitați la susținerea probei scrise.

(3) Contestațiile se pot depune în primele 3 zile lucrătoare, de la comunicarea răspunsurilor către candidați.

* Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A.