Consilier Juridic Principal

Titlu Consilier Juridic Principal

Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A. recrutează personal în vederea  ocupării postului de Consilier Juridic Principal din cadrul Departamentului Avizare Legalitate Documente – Directia Juridica si Afaceri Corporatiste.

  1. Profilul postului:

  • studii superioare de lunga durata, finalizate cu diploma de licenta in stiinte juridice;
  • vechimea: minim 7 ani in posturi/activitati juridice (avocat, consilier juridic, magistrat) care sa fi implicat experienta in acordarea de consultanta si asistenta juridica clientilor si companiilor;
  • cunostinte limbi straine: engleza – nivel  fluent, scris si vorbit
  • cunostinte specifice: in domeniul achizitiilor publice, drept societar, dreptul muncii;

Cerinta specifica: cazier judiciar.

Constituie avantaje:

  • experienta profesionala in asistenta/consultanta juridica in domeniul energie;
  • studii universitare de master in domeniul juridic;

  1. Fișa Postului (responsabilități, atribuții și sarcini ale postului):

Atributii si sarcini principale, de executie, specifice Departamentului Avizare Legalitate Documente:

  • Avizează pentru legalitate documentele emise/transmise de către structurile organizatorice ale SNN S.A si repartizate spre soluționare de către Șeful Departamentului Avizare si Legalitate Documente sau inlocuitorul acestuia;
  • Asigura consilierea si asistenta juridica celorlalte structuri organizatorice ale Societatii din sediul Executiv;
  • Asigura consilierea si asistenta juridica Sucursalelor, la solicitarea Directorului Directiei si/sau Directorului general;
  • Avizeaza pentru legalitate documentele intocmite de catre structurile organizatorice ale Societatii, sediu Executiv, la solicitarea directiilor/departamentelor/serviciilor/birourilor din cadrul SNN Executiv;
  • Emite puncte de vedere si/sau opinii legale cu privire la diverse probleme /documente la solicitarea directiilor/departamentelor/serviciilor/birourilor din cadrul SNN Executiv;
  • Avizeaza, sub aspectul legalitatii, strategiile de contractare in materia achizitiilor sectoriale și contractele de achizitii sectoriale care sunt in competenta Directorului general si actele aditionale la aceste contracte;

  • Avizează Deciziile de numire a comisiilor de evaluare / evaluare și negociere, pentru achizițiile din competenta Directorului general;
  • Emite puncte de vedere si/sau opinii juridice cu privire la documente/probleme referitoare la procedurile de achizitii sectoriale organizate de SNN, la solicitarea membrilor Comisiilor de Evaluare si/sau la solicitarea Directorului general;
  • Elaborează opinii juridice/puncte de vedere privind solicitările de clarificări la documentația de atribuire, atunci când acestea privesc aspecte de natura juridică;
  • Avizeaza, sub aspectul legalitatii, contractele de vanzare energie pe pietele reglementate, actele aditionale, notificarile catre debitori;
  • Avizeaza, sub aspectul legalitatii, contractele incheiate de SNN care sunt in competenta Directorului general, inclusiv conventiile/ protocoalele;
  • Participa si colaboreaza la intocmirea si negocierea clauzelor din contracte cu profesionisti in care legea romana este aplicabila, la solicitarea directiilor/departamentelor/serviciilor/birourilor din cadrul SNN Executiv;
  • Asigura secretariatul tehnic in cadrul sedintelor adunarii generale a actionarilor SNN, la solicitarea Directorului Directiei;
  • Avizeaza, sub aspectul legalitatii, convocatorul pentru adunarea generala a actionarilor precum si alte documente aferente adunarii generale a actionarilor SNN (procuri, buletine de vot prin corespondenta, proiecte hotarari, procese verbale, hotarari ale adunarii generale, raspunsuri la intrebarile adresate de actionari, completare la convocator etc.);
  • Redacteaza contractele de mandat si actele aditionale necesare pentru Directorul general, Directorul Financiar si orice alt director cu care SNN incheie contract de mandat;
  • Redacteaza/avizeaza contractele de administratie ale membrilor Consiliului de Administratie SNN;
  • Analizeaza proiectele de acte normative supuse dezbaterii publice in legatura cu activitatea SNN si emite puncte de vedere cu privire la aceste proiecte;
  • Avizeaza, sub aspectul legalitatii, deciziile Directorului general si deciziile Consiliului de Administratie;
  • Emite puncte de vedere/opinii legale cu privire la anumite probleme/documente la solicitarea Directorului general si/sau Consiliului de Administratie;
  • Participarea la diferite sedinte/discutii/negocieri cu/alaturi de reprezentantii altor instututii in legatura cu subiecte care prezinta interes sau au legatura cu societatea (adunari creditori in cadrul proceduriilor de insolventa, experti judiciari,etc);
  • Implicarea in redactarea unor documente de pozitie ale societatii si acordarea de asistenta juridica in situatiile litigioase derulate in fata unor organe de stat cu atributii jurisdictionale (CNSC, ANRMAP etc.);
  • Redactarea si avizarea, sub aspectul legalitatii, a răspunsurilor la o Notificare prealabilă și a punctelor de vedere transmise de SNN, in calitate de autoritate contractanta, Consiliului National de Soluţionare a Contestatiilor, in situaţia in care sunt formulate contestatii, in conformitate cu reglementarile din materia achizitiilor publice;
  • Participarea la diferite grupuri de lucru conform deciziei Directorului General;
  • Participarea, in calitate de membru, la activitatea diferitelor comisii (comisia privind verificarea si validarea procurilor speciale precum si centralizarea, verificarea, validarea si evidenta votului prin corespondenta, de disciplina etc.);
  • Redactarea documentelor necesare (actiuni, intampinari, raspunsuri la intampinari, diverse cereri) pentru reprezentarea intereselor societatii in instanta, precum si in fata altor autoritati publice, executori judecatoresti, notari publici;
  • Indeplineste orice alte atributii cu caracter specific domeniului de activitate juridic, prevazute de reglementarile in vigoare sau dispuse de Directorul Directiei sau Directorul general.
  • Colaboreaza cu celelalte directii/departamente/servicii/birouri si/sau cu Sucursalele in anumite dosare in care este necesare expertiza tehnica/financiara;

Atributii si sarcini in subsidiar, de executie, specifice Directiei Juridice si Afaceri Corporatiste:

  • Acordarea de asistenta juridica in situatiile litigioase derulate in fata unor organe de stat cu atributii jurisdictionale (Curtea de Conturi, CNSC, ANRMAP etc.);
  • Reprezentarea intereselor societatii in fata unor institutii si autoritati ale statului, a instantele de judecata sau arbitrale, a organelor de mediere, a notarilor etc.;

  • Substituirea colegilor juristi (consilieri juridici) din cadrul Directiei Juridice si Afaceri Corporatiste (in principal, Departamentul Contencios), atunci cand acestia se afla in imposibilitate obiectiva de exercitarea a atributiilor specifice postului de consilier juridic ocupat (concedii medicale sau de odihna, absenta din sediul societatii, delegatii etc.).

In domeniul protectiei informatiilor clasificate:

  • isi insuseste, cunoaste si respectarea prevederile legale ce reglementeaza protectia informatiilor clasificate;
  • cunoaste si isi asuma consecintele legale in cazul compromiterii informatiilor clasificate;
  • informeaza seful structurii de securitate cu privire la modificarile intervenite ulterior avizarii, referitoare la datele solicitate din formulare;
  • informeaza seful structurii de securitate asupra vulnerabilitatilor, riscurilor, si amenintarilor la adresa informatiilor clasificate.
    • acces la informatii clasificate – Secret de serviciu.

Ia masuri pentru:

  • pastrarea documentelor create sau detinute in conditii corespunzatoare si de asigurare impotriva distrugerii, degradarii si sustragerii;
  • gruparea anuala a documentelor in dosare potrivit problemelor si termenelor de pastrare stabilite prin nomenclatorul arhivistic, inventarierea si predarea acestora la arhiva institutiei.
  • la încetarea raporturilor de activitate cu SNN-Ex. va preda, pe baza de proces-verbal – superiorului ierarhic – documentele aflate în uz, create si primite în exercitarea functiei sale.

  1. Data limită de depunere a dosarelor de candidatură este 20.06.2018.

2. Interviul va avea loc în data de 25.06.2018, ora 10:00 la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

3.  Proba scrisă va avea loc în data de 28.06.2018, ora 10:00 la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

  1. Alte informații

– Bibliografie – Anexa 1

– Cerere de înscriere -F/RU-00-05/4- Anexa 2

– Date de contact: telefon 021 / 203.82.00, e-mail office@nuclearelectrica.ro.

Notă: (1) Sunt acceptate numai dosarele de candidatură care corespund cerințelor din anunț și conțin toate formularele solicitate. Dosarele de candidatură se depun personal la sediul SNN*, prin poștă sau prin e-mail la adresa office@nuclearelectrica.ro, cu mențiunea / subiectul “Către Departamentul Resurse Umane – pentru concursul organizat in vederea ocuparii pozitiei de Consilier Juridic Principal in cadrul Departamentului Avizare Legalitate Documente.

(2) Numai candidații care îndeplinesc cerințele minime și trec de proba eliminatorie de tip interviu, pot fi invitați la susținerea probei scrise.

(3) Contestațiile se pot depune în primele 3 zile lucrătoare, de la comunicarea răspunsurilor către candidați.

* Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A.