Analist risc

Titlu Analist risc
  1. Societatea Națională NUCLEARELECTRICA S.A. recrutează personal în vederea ocupării postului de Analist risc ( pe durata determinata  de   1 an)  din cadrul  Serviciului Managementul Riscului – Directia Control si Managementul Riscului.
  2. Profilul postului:
  • studii superioare de lunga durata, de preferinta tehnice si /sau economice, finalizate cu diploma de licenta;
  • vechime in munca de minim 5 ani, din care 2 ani in domeniile administrare riscuri/control/audit/conformitate/planificarea continuitatii/managementul calitatii;
  • Cunostinte specifice activitatii: cunoastere principii, metode si metodologii administrare  riscuri, control, audit si/sau  conformitate;
  • cerinte  specifice postului: cunostinte de  operare  PC, integritate, etica, profesionalism, operativitate, proactivitate, comunicare interpersonala, asumarea raspunderii, atitudine cooperanta, spirit de echipa, disponibilitate pentru efort.

Cerinte  care constituie avantaje:

  • Cunoasterea legislatiei in unul  sau mai multe  din domeniile  de activitate: economic, energie  nucleara, administrare riscuri, control, audit, burse, asigurari;
  • Cunostinte bune   de limba  engleza;
  • Experienta si/sau certificari profesionale  in managementul riscului, audit, management de proces, control, analiza financiara;
  • Experienta in prelucrarea de   baze de  date;
  • experienta pe pozitii similare ca si atributii.
Data Debut 2016-10-21

3. Fișa Postului (responsabilități, atribuții și sarcini ale postului):

  • Risc identification: identificarea si definirea riscurilor asociate obiectivelor de performanta , a amenintarilor/vulnerabilitatilor prezente  in cadrul  activitatilor curente ale  organizatiei;
  • Risk assessment :
  • Analiza si evaluarea riscurilor, prin masurarea probabilitatii de aparitie si a impactului asupra obiectivelor;
  • Analizarea si avizarea proiectelor de investitii din punct de vedere  al riscurilor identificate, evaluate si a tratamentului  acestora;
  • Evaluarea si reevaluarea participantilor de pe piata PC OTC din punct de vedere al eligibilitatii si riscului de credit comercial;
  • Risk mitigation: stabilirea celor mai adecvate modalitati de tratare a riscurilor, astfel incat acestea sa se incadreze in limitele  tolerantei la risc stabilite si delegarea responsabilitatii de gestionare a riscurilor  de catre  cele mai potrivite niveluri decizionale;
  • Risk monitoring: revizuirea si raportarea periodica a situatiei  riscurilor, monitorizarea implementarii masurilor de control a riscurilor  si  analizarea eficacitatii  acestora;
  • Risk documentation: documentarea riguroasa a activitatilor si actiunilor initiate  si puse  in aplicare in cadrul procesului de management al riscurilor;
  • Data analysis : sinteza informatiilor/datelor si deciziilor luate;
  • Risk control: controlul si optimizarea modului de administrare a riscurilor  reziduale;
  • Risk consolidation: ierarhizarea, consolidarea si agregarea riscurilor, identificarea factorilor de risc determinant ( risk drivers) a corelatiilor cu celelalte riscuri, analizarea evolutiei  riscurilor, intocmirea matricii de  migrare a riscurilor si propunerea prioritizarii riscurilor in functie de  toleranta la risc;
  • Threat assessment : identificarea si inventarierea principalelor  amenintari cu privire la  continuitatea derularii prceselor si activitatii lor si asigurarea masurilor corespunzatoare pentru activitatea societatii sa poata continua in orice  moment;
  • Business continuity management : centralizarea, consolidarea si evaluarea informatiilor referitoare la situatiile care pot conduce la discontinuitati in activitate si intocmirea unui plan de  de continuitate a activitatii;
  • Remedial, contingency&recovery planning: urmarirea aplicarii planurilor de remediere, contingenta si recrutare;
  • Stress testing: realizarea de actiuni de testare a organizatiei de  stres economic;
  • Sectorial analysis:realizarea de analize sectoriale şi analize ale competitorilor;
  • Risk reporting :intocmirea de  informari, note,rapoarte si analize de risc;
  • Procedures review: revizuirea reglementărilor interne din perspectiva managementului riscului;
  • Risk modeling:identificarea, dezvoltarea si testarea de modele  si /sau alte instrumente  de management al riscurilor;
  • Risk statistics: efectuarea de statistici şi analize ale portofoliului de riscuri;
  • Risk investigation: analizarea împreună cu structurile interne specializate, a evenimentelor/ incidentelor/ neconcordanțelor din organizație și elaborarea de “lectii invatate” (lessons learnt);

Data limită de depunere a dosarelor de candidatură este 01.11.2016

Interviul va avea loc în data de 02.11.2016 ora 10.30 la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti.

Proba scrisă va avea loc în data de 03.11.2016 ora 10 la sediul Societatii din strada Polona nr. 65, sector 1, Bucuresti..

Alte informații

– Bibliografie – Anexa 1

– Cerere de înscriere -F/RU-00-05/4- Anexa 2

– Date de contact: telefon 021 / 203.82.00, e-mail office@nuclearelectrica.ro.